Pies moim wiernym przyjacielem

Pielęgnacja posokowca bawarskiego

Zęby-Jednymi z najczęstszych dolegliwości są problemy z ich uzębieniem i odkładaniem się kamienia nazębnego. U niektórych osobników rozwijają się choroby wątroby i trzustki; może dojść także do wystąpienia objawów choroby autoimmunologicznej. Pierwszymi, poważnymi sygnałami choroby zębów i dziąseł są bez wątpienia: krwawienie oraz nieprzyjemny zapach z pyska. O ile krwawienie stanowi ewidentny dowód na chorobę dziąseł, o tyle przykry zapach może mieć również podłoże gastryczne. Ból zębów może powodować również ogólną apatię czworonoga i zmniejszenie apetytu - takich sytuacji nie możemy bagatelizować i jak najszybciej powinniśmy zgłosić się do weterynarza. Właściciel, który pielęgnuje pysk swojego zwierzęcia i regularnie czyści mu zęby przy pomocy specjalnych szczoteczek, jest w stanie zauważyć wszelkie odchylenia od normy. Szczoteczki dla czworonogów można kupić w każdym sklepie zoologicznym; jeśli chcemy, aby czyszczenie zębów odbywało się możliwie jak najdokładniej, możemy zakupić szczotkę z nasadką na palec. W większości sklepów z artykułami zwierzęcymi dostaniemy również pastę dla psów - jej skład różni się od składu pasty przeznaczonej dla ludzi, sam smak jest zaś neutralny i łatwo przyswajalny. Jest to bez wątpienia mała inwestycja, a może być niezwykle pomocna w zwalczaniu wszelkich oznak choroby zębów.

Sierść-Sierść posokowca bawarskiego wymaga cotygodniowej pielęgnacji, która pozwoli usunąć martwy włos. Nieszczotkowany pies gubi włos wszędzie. Zawsze sprawdzamy okrywę włosową pod kątem występowania pasożytów.
Regularne szczotkowanie sierści za pomocą gumowej szczotki pomaga usunąć martwy włos, pasożyty oraz brud. Podczas tego zabiegu pobudzamy krążenie krwi, przez co włos staje się bardziej lśniący i zdrowszy.

Posokowce kąpiemy doraźnie – tylko, kiedy zachodzi taka potrzeba. Zbyt częste mycie psów powoduje matowienie sierści, pozbawienie jej ochronnej warstwy tłuszczu.

Pazury-Pielęgnacja pazurów ogranicza się do kontroli ich długości i przycinania, gdy są zbyt długie. Jeśli stojąc pies dotyka nimi podłoża jest to znak, że należy je skrócić.



Dodaj komentarz






Dodaj

© 2013-2024 PRV.pl
Strona została stworzona kreatorem stron w serwisie PRV.pl